Minden ember életében eljön az a pillanat, amikor szembekerül a gyásszal.
És nemcsak akkor, amikor egy személyt veszt el! Ez nagyon fontos, gyászolunk akkor amikor egy folyamat véget ér, legyen akár házasság, egy fantasztikus nyaralás, egy kutya, macska, háziállat elvesztése. Sőt, tapasztalatból mondom, hogy akár egy tanulási folyamat végén, sőt egy könyvsorozat elolvasása után is.
Nyilván a legfájdalmasabb egy közeli szerettünk halála, elvesztése. Mardosó érzelmeket élünk meg, fájdalmat, gyötrelmet, haragot,bánkódást, sóvárgást, félelmet, veszteségérzést.
Fizikailag kimerültek vagyunk, sokszor feszülnek az izmaink, hát, nyak,vállfájdalom jelzi a stresszt, álmatlanság, étvágytalanság, vagy éppen éhségrohamok is jelzik hogy most nem a normális kerékvágásban vagyunk.
Mindez ráadásul olyan, mintha hullámvasútban ülnénk, ami úgy érezzük, sosem fog megállni.
A jelen nem jó, félünk a jövőtől, hogy mi lesz, bizonytalanok vagyunk, hogyan fogunk az új helyzethez alkalmazkodni. A múltba süppednek ilyenkor sokan, vissza akarnak menni abba a boldog időbe, amikor még a változást nem történt meg.
A gyász olyan mint egy seb. Ha odafigyelünk rá, begyógyul. De ehhez ápolni kell. Foglalkozni kell vele. Szembe kell nézni a sebbel. Lehet lidokaint rá rakni, de az nem fogja beforrasztani. Merni kell gyászolni. Mert ha nem vesszük észre, nem akarjuk észrevenni a sebet, attól még ott lesz, és elfertőződik, és sokkal sokkal nehezebb lesz meggyógyítani.
Hogyan kell ezt csinálni?
- Szembenézni. Megélni. Ez a legelső. Elfogadni az érzelmeket, az érzelmi hullámot, és engedni hogy feljöjjenek, megélődjenek, és ezáltal könnyebbé, légneművé váljanak.
- Elfelejteni hogy miként is "kellene" gyászolni. Vannak társadalmi elvárások, de ezek nem örökérvényűek. A gyász nem azt jelenti, hogy feketében kell állandóan járni. A gyász nem azt jelenti hogy nem lehetek többé boldog, vidám, örömteli, nem kacaghatok soha többé. A gyász nem azt jelenti, hogy megvonok magamtól dolgokat. Mindenki másképp, különböző ideig gyászol. A régiek bölcsességét a modern személyiségelmélettel érdemes vegyíteni, és elfogadni, hogy mindenki másmilyen, másra van szüksége ebben az időben.
- Aki megtanulja kezelni a stresszt, odafigyelni erre "az alattomos gyilkosra", akkor utána könnyebben keresztülmegy a gyászfolyamaton. Bár a segítő szakemberek úgymond "kényelmi szolgáltatást" adnak, nem olyan, mint a kenyér meg a tej, amire szükségünk van, mégis a stressz kezelése egyre fontosabb lesz, mert a mentális egészség csökkenése, hiánya a fizikai egészség romlásában fog megjelenni.
Mi történik a gyász ideje alatt?
El kell fogadni a halál meglétét.
El kell fogadnunk hogy a halottal való kapcsolatunknak ilyen formában vége van.
Itt nagyon sokat lehetne beszélni hitről, hiedelmekről, itt mindenki megjárja a saját újtját, mit is gondol a halál utáni időszakról.
Mit élünk meg ilyenkor?
a szürkéből indul mindenki, és jó esetben a gyászfolyamat akkor csendesül, amikor az empátiát elérjük. Empátia a helyzettel, önmagukkal szemben. Addig a körön végigmegyünk minden érzelmen.
Azt kell nagyon tudatosan felismerni, amikor benneragadunk egy érzelemben. Olyankor érdemes segítőt találni magunk mellé(pszichológust, gyászterapeutát, kineziológust).
Hogy tudunk magunkon segíteni?
-közösségi élmények, közösségben levés
-mozgás-endorfint ,örömhormont termel
-természetben levés-fák,erdő, tenger,tengerpart energiáit érdemes magunkhoz venni
-aromaterápia-konkrét keverékek vannak, amik jókedvet igyekeznek "létrehozni" magunk körül
-Bach-virágterápia: ernyős madártej a gyász virága, diófa a változás virága, vörösfenyő az önbizalom virága, jerikói lonc- a túlzott múltba süppedés ellenszere-ezeknek a keveréke jó szolgálatot tehet
-fitoterápia: citromfű tea, a személyes kedvencem: https://foapatsagiturizmus.hu/termek/feszultsegoldo-tea/
-kineziológia: megtanulni az érzelmi stresszoldópontot, Cook-csomót, gyorssegély az érzelmi hullámok ellen.
És mindenképp Időapó segítségét kérni, hagyni, mert az idő gyógyír.
És ne elfelejteni ezt az üzenetet:
Nem a gyászolt személy emléke, a gyász maga lesz kevesebb, hanem az erőnk növekszik meg, ami segít együttélni ezzel. A gyászt körbenövi az élet.
Bach doktornak hála a gyógyszereken kívül létezik más alternatíva is a mindennapi stressz leküzdésében.
Fontos megemlíteni a Bach cseppek mellett a mozgást, a természetben "levést", a gyógyteák és az aromaterápia erejét.
Most az eszenciák hatására szeretném felhívni a figyelmet.
Testi-lelki kimerültségre a gyertyán, az olajfa a mi segítőink.
Ha mentális stresszben vagyunk, a gondolataink folyton körbe-körbe járnak, akkor a fehér vadgesztenye támogathat minket.
Ha félünk, szorongunk, akkor először meg kell figyelnünk, tudjuk-e mitől alakul ki ez az állapot: ha van konkrét dolog, akkor a bohócvirág segíthet, ha nem tudjuk, akkor a rezgőnyár a számunkra megfelelő.
Ha gyászolunk, az ernyős madártej támogathat minket.
Természetesen nem egy érzelmet élünk meg egyszerre, csak az általánosabb nagy érzelmeket emeltem ki ebben a posztban, minden ember élethelyzete és személyisége egyedi, a keverék, amit egy ilyen beszélgetés/oldás után adok, az is egyedi lesz.
Ha tudok segíteni, keress bátran.
A Bach virágok a szívem csücskei, oldáson találkoztam először velük. A One Brain kineziológiai ág szeretettel használja. A kineziológus kiteszteli, melyik eszencia segíti a tudatalattit, majd a hozzátartozó gondolatot kell megismertetni és bevinni mint információt a tudatalattiba.
Én magukat a cseppeket is megkaptam ilyenkor, nyelv alá cseppetve pár cseppet.
A Bach eszenciák nemcsak oldáson működnek, Bach doktornak pont ez volt a célja, hogy bárki megtanulja a használatukat, a hétköznapok lelki segítőivé válnak.
Az elsőpsegély csepp elsősorban a lelki megsegítésekre jó, bár többen ajánlják fizikai elsősegélyként, csípésre, sebre cseppentve felgyorsítja a gyógyulást. Én kipróbáltam csípésre, hatott.Ájuláskor az egyéb ilyenkori teendők mellett ajánlják ajakra cseppenteni.
Bach doktor 5 virágeszenciából alkotta meg, lelki vészhelyzetekre ajánlotta.
Ezekben az esetekben érdemes használni:
Testi traumák:
- Baleseteknél, a balesetek miatti megrázkódtatás után
- Műtét utáni regenerálódás esetén
- Hirtelen előtörő fájdalmak, fejfájás, fogfájás enyhítésére
- Menstruációs panaszok, görcsök csillapítására
- Hirtelen fellépő betegségtüneteknél, allergiás rohamoknál
- Külsőleg (borogatás): sebek, duzzanatok, csípések hatásainak enyhítésére
Lelki traumák:
- Lelki sokkélmény (szakítás, haláleset, rossz hírek, megrázó élmények)
- Ijedtség
- Nagy stressz, erős félelmek
- Nagy családi veszekedések után
Megelőzésként, szorongásra:
- Vizsgadrukk esetén
- Állásinterjú előtt
- Fogorvostól, repüléstől való félelem
Mely virágok rezgései kerültek bele?
Napvirág (Helianthemum mummularium)
Bach doktor a kitörés virágának nevezte. Törékeny, aranysárga szirmú kis virág, csak napsütésben fordul a fény felé, egyetlen napig virágzik. Azoknak ajánlotta, akik kétségbeesettek, rettegnek, és úgy érzik, a határukat elérték, nem bírnak többet elviselni. Mélyen rejlő rettegésben élőknek is hasznos, az ilyen elfojtott félelmet nehéz észrevenni. Akut félelemre, pánikra is hatásos, a nap erejével veszi fel ezek ellen a harcot.
Cseresznyeszilva (Prunus cerasifera)
A higgadtság virágának nevezte el ezt a növényt Bach doktor a saját rendszerében.Az év első virágzó fája, megelőzi a többi gyümölcsfát. Ragyogó fehér virágaival a közelgő tavasz hírnöke.
Azoknak ajánlotta, akik attól félnek, elvesztik az önuralmukat. Akik túlzott mentális igénybevételnek vannak kitéve és emocionálisan rettentő érzékenyek.
Iszalag (Clematis Vitalba)
A realitás virága az eszenciák között. Népnyelven „az öregember szakálla”, „utazók öröme”. Meszes talajt kedveli, a szürke gomolyagok az iszalag tollas magcsomói, egész télen át ragaszkodik hozzájuk, míg tavasszal a szél el nem viszi őket. Törzs nélküli fára emlékeztet, kúszónövény.
A személyiség, akinek szüksége lehet rá réveteg, ködös tekintélyű álmodozó, szeret egyedül lenni. Nagyon negatív állapotban elveszti az érdeklődését az élet iránt, magába fordul. Úgy menekül a fájdalom elől, hogy eltávolodik a testétől is. Közönyössé válik. Az eszencia ájuláskor, eszméletvesztéskor is használható, ilyenkor elvesztjük a kapcsolatot a fizikai testünkkel. Segít visszatalálni.
Nebáncsvirág (Impatiens balsamina)
Ő az idő virága, mégpedig a saját időnké.Illetve a türelmetlenség elleni eszencia.
Egynyári növény, többszínű változata is ismert. Ha hozzáérünk a terméstokhoz, az felrobban és a magokat messzire dobja. Napos,félárnyékos helyeket, vízpartot kedveli.Telepeket alkot, minden vetélytársát kiszorítja.
Maga a személyiség, csakúgy, mint a virág, egyedi, robbanékony, szikrázik az energiától. Ha valamivel felingerlik, kitör benne az indulat. Saját feje után megy, ha ötlete van, azonnal megvalósítja. Nyughatatlan természet, nem tud sokáig egyhelyben ülni. Úgy érzi, hamarabb, jobban kész lesz a teendőivel, mintha másokat kérne meg rá, nagyon nehezen delegál.
Ernyős madártej (Ornithogalum umbellatum)
A vígasz, a gyász segítője.
Tökéletes geometriájú virág, hatos osztatú fehér szirmai április végétől júliusig nyílnak. Érzékeny a napfényre, csak tiszta, verőfényes napokon nyitja ki szirmait.
Azoknak ajánláják, akik szenvednek a körülmények miatt, sokkos állapotban vannak, veszteség, rossz hír, baleset után. Bénultság érzése van rajtuk, és a vigasztalást sem tudják elfogadni.
Az eszencia segít csökkenteni a szorongást, és visszahozni a harmóniát, nyugalmat és beindítja a test öngyógyító mechanizmusait.
Lélekvígasztaló, fájdalmat enyhít.
Az 5 növény egyesíti magában az akut ,váratlan helyezetekre adott érzelmi reakcióink megsegítését, pánikra, gyászra, dühre, félelmekre hat, stresszhelyzetben tud minket segíteni. Az eszenciák között ez az, amit inkább átmenetileg, rövid ideig szedjünk, hosszú távra nem alkalmas.
Nagy stresszhelyzet esetén vízbe cseppentve (2 dl vízhez 4 cseppet), akár 10 percenként is újraihatjuk, vagy nyelv alá cseppentve, víz nélkül.
Ha a jövő miatt szorongunk(vizsgahelyzet, egyéb stresszes szituáció), naponta ihatjuk/cseppenthetjük.
Fontos: az eszenciák nem helyettesítenek orvost! Lelki segítők, érzelmileg támogatnak, esetlegesen stresszt csökkentenek, így a test öngyógyító erőinek könnyebb dolga van. De a nyugati orvoslás helyett nem , hanem mellette alkalmazhatóak.
Források: